Jeżeli szukasz przepisu na sprawdzone ciasto, które ma w sobie budyń ( a raczej budyniową piankę a’la ptasie mleczko) oraz owoce, to to ciasto sprawdzi się idealnie. Jeden z przepisów naszych mam i babć , który jest stosunkowo łatwy. Jednak dość czasochłonny, gdyż ciasto trzeba robić w dwóch rzutach. Ważniejsze jednak jest to, że to ciasto to pewniak. Na prawdę bardzo trudno je zepsuć a zaręczam, że jak już spróbujesz to będziesz tylko zmieniać owoce i regulować cukier w piance. Sezon na ciasta z owocami stoi przed nami otwarty 🙂
Dorwałam w ogrodzie rabarbar. Pierwszy i młodziutki – taki właśnie jest najlepszy do ciasta. Stare i przerośnięte łodygi są już twarde i nie poleca się ich spożywania. W sklepach raczej jeszcze ciężko jest go dostać, ale jak tylko się pojawi to warto o nim pomyśleć. To warzywko jest nie tylko dobre do ciast, ale też kompotów. Warto zapamiętać to, że im czerwieńsza łodyga rabarbaru tym słodszy jest jego smak 🙂
Składniki na blaszkę 20×30 cm:
- 2,5 szklanki maki pszennej tortowej
- 6 żółtek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 250 gram masła lub margaryny
- 3 łyżki drobnego cukru do wypieków
Masło posiekać, dołożyć wszystkie wyżej wymienione składniki i szybko ale dokładnie zagnieść. Ciasto podzielić na dwie części. Jedną większą a drugą mniejszą ( 70% i 30% ciasta). Mniejszą część zawinąć w folię spożywczą i schować do zamrażarki. Drugą natomiast wyłożyć na blaszkę wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 170 stopni na 20 minut (lub krócej/dłużej – ciasto musi się zarumienić i odejść od brzegów formy). Zostawić do wychłodzenia.
Dodatkowo:
- 0,5 kg łodyg rabarbaru
- 4 łyżki cukru
Rabarbar obrać z wierzchniej warstwy skórki. Pokroić w kostkę i zasypać cukrem.
Składniki na piankę:
- 6 białek
- 1 cukier waniliowy
- 1 szklanka cukru pudru
- pół szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 80 g proszku budyniowego ( 2 opakowania) – smak waniliowy lub śmietankowy bez cukru
Białka ubić na sztywno, na bardzo sztywno – tak jak na bezę, czyli aż zaczną powstawać pęcherzyki powietrza w pianie. Stopniowo dodawać cukier puder stale ubijając. Następnie dodać cukier waniliowy i kolejno proszek budyniowy. Całość dokładnie połączyć. Na samym końcu do masy dolać cienkim strumieniem lub po łyżce – olej. Wkręcić go mikserem w masę.
Masę budyniową wylać na upieczony wcześniej spód ciasta. Odcedzić rabarbar, rozłożyć go równo na masie. Z zamrażarki wyjąć ciasto, zetrzeć je na wierzch.
Całość wstawić do rozgrzanego ponownie piekarnika do 170 stopni, piec około 30 minut – tak by wierzchnia warstwa ciasta się zarumieniła.
ps. Jeżeli masz duże jajka, możesz skorzystać z 5 sztuk a nie 6 jak w przepisie.
Można posypać cukrem pudrem i SMACZNEGO!
Pozdrawiam cieplutko 🙂
Profesjonalne buty do tańca
27 kwietnia, 2015 @ 12:25 pm
Ale mi się teraz takiego ciacha zachciało 🙂 Wygląda wybornie!
Katarzyna Rzepecka
27 kwietnia, 2015 @ 1:03 pm
Powiem nieskromnie – nie tylko wygląda ale i smakuje 🙂
Anonimowy
15 maja, 2015 @ 3:04 pm
ja robię takie z malinami, pyyyychaa
Magdalena P.
15 maja, 2015 @ 9:25 pm
brzmi smacznie 😉
Sylwia
18 maja, 2015 @ 6:34 pm
późna godzina a ja bym jadła!
Katarzyna Stryjewska
16 sierpnia, 2015 @ 9:05 pm
…z malinami najwspanialsze i z bita smietana na gorze i.. powtykanymi malinami z jagodami, tez powiem nie skromnie – fantazja !!