Pieczeń Wellington to brytyjska potrawa, prawdopodobnie wymyślona na cześć księcia Wellingtona żyjącego w czasach Napoleona. Najczęściej jest spotykana z wołowiną w składzie (Beef Wellington) lub z wieprzowiną (Pork Wellington), tak jak to jest u mnie. Mięso tradycyjnie jest otoczone pasztetem foie gras lub farszem grzybowym, dobrej jakości szynką a całość pieczona jest w cieście francuskim.
Ja pozwoliłam sobie iść o krok dalej i przygotowałam ciasto chlebowe, które świetnie sprawdza się przy tego typu daniach, ponieważ nie przepadam za ciastem francuskim (a już zwłaszcza nie lubię kupnego). Możesz przygotować to danie albo z ciastem francuskim, jeżeli je lubisz, albo z ciastem chlebowym. Polecam tę drugą opcję 🙂
Danie Pork Wellington jest wykwintne, a spotkać je można w menu najlepszych restauracji na świecie. Przygotowanie pieczeni Wellington jest czasochłonne, jednak warte wysiłku. Pork Wellington to idealna propozycja na uroczysty obiad, a uzupełniona sosem grzybowym i ulubionymi dodatkami w postaci pieczonych ziemniaków, czy klusków nasyci nas na bardzo długo i zrobi ogromne wrażenie na zebranych gościach.
Pieczeń Pork Wellington
Pork Wellington
Składniki:
- duży kawałek schabu wieprzowego 1-1,5 kg
- świeżo mielony pieprz
- przeciśnięty ząbek czosnku
- sól
- łyżka musztardy
- łyżka topionego masła
- 200 g mrożonych podgrzybków *
- 50 ml wytrawnego wina
- 1 jajko
- kilka plastrów dobrej jakościowo szybki wieprzowej
- tłuszcz do podsmażania
- opakowania ciasta francuskiego (lub składniki na ciasto chlebowe podane poniżej).
Składniki na ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 jajo
- 4 g drożdży instant
- pół szklanki ciepłej wody
* Użyłam grzybów mrożonych, by wykorzystać zapasy z zamrażarki. Można tutaj sięgnąć także po świeże grzyby w ich sezonie.
Pork Wellington
Wykonanie:
Schab nacieramy łyżeczką soli i pieprzem oraz czosnkiem. Chowamy do lodówki na całą noc.
Następnego dnia schab obsmażamy na patelni z każdej strony na rumiany kolor (także po brzegach). Zamykamy w ten sposób mięso, dzięki czemu pieczeń nie będzie sucha. Tak podsmażony schab wstawiamy do piekarnika i pieczemy go przez 60 minut (180 stopni, termoobieg). Po tym czasie wyjmujemy i pozwalamy mu odpocząć.
W czasie pieczenia przygotowujemy ciasto.
Jajko roztrzepujemy widelcem. Połowę jajka zostawiamy do smarowania ciasta, a połowę przekładamy do miski i wraz z pozostałymi składnikami na ciasto i wyrabiamy. Powinno powstać dość gęste ciasto jak na pizzę. W razie konieczności można ciut je rozcieńczyć wodą, lub dodać mąki. Odstawiamy na minimum pół godziny do podrośnięcia.
Rozmrożone grzyby podsmażamy na patelni z dodatkiem soli i pieprzu oraz wina. Gdy są miękkie, blendujemy je na drobniejsze kawałki. Przestygnięte łączymy z jajkiem.
Schab smarujemy musztardą.
Ciasto wałkujemy na oprószonej mąką stolnicy, na taką wielkość, by można zamknąć w środku mięso. Środek placka smarujemy masłem i układamy kilka plastrów szynki, pozostawiając po 5 cm luzu z każdej strony. Na szynkę układamy farsz grzybowy. Na grzyby kładziemy schab. Ciasto zawijamy wokół mięsa jak kopertę i przekładamy do naczynia posmarowanego olejem, tak, by nasza łączona ciastem góra teraz znajdowała się na dole. Odwracamy je górą do dołu.
Wierzch ciasta smarujemy pozostałą połówką jajka.
Pieczeń Wellington zapiekamy w 200 stopniach przez około 25 minut. Musi się ładnie zarumienić i mieć lekko brązowawy kolor.
Gotową pieczeń Pork Wellington postawiamy jeszcze na chwilę, przy uchylonych drzwiczkach i podajemy dopiero, gdy lekko przestygnie (po upływnie 20 minut).
Smacznego!
Wędliny z Dębiny
17 kwietnia, 2018 @ 11:53 am
Wow, wygląda naprawdę smacznie 🙂 Bardzo ciekawy przepis!
Wędliny z Dębiny
4 kwietnia, 2018 @ 2:56 pm
Wow, wygląda naprawdę smacznie 🙂 Bardzo ciekawy przepis!