Przeglądając książki kulinarne o kuchni rosyjskiej (biblioteki publiczne to prawdziwe kopalnie inspiracji), wielokrotnie trafiałam na szczi. Nazwa utkwiła mi w głowie i postanowiłam trochę się zagłębić w temat.
Co to jest “szczi”? Szczi to tradycyjna rosyjska zupa, której głównym składnikiem jest kapusta. Potrawa ta, często jest uznawana za odpowiednik naszego kapuśniaka, jednak podczas kiedy u nas gotuje się kapuśniaki głównie z kapusty kwaszonej, nasi sąsiedzi używają kapusty w każdej postaci – czy to białej młodej, kwaszonej, czy zupełnie innej jej odmiany. Zupę tę gotuje się z dodatkiem jarzyn, grzybów, oraz mięsa – zwierzęcego lub rybnego. Z zasady jest to zupa warzywna na rosole i można dołożyć do niej swoje ulubione dodatki, składnikiem niezmiennym jednak pozostaje wspomniana wyżej kapusta.
Czekałam z własnym przepisem specjalnie na młodą białą kapustę. Szczególnie teraz, wczesną wiosną taka zupa z nowalijkami to prawdziwa uczta dla zmysłów. Ugotowałam cały gar z zamiarem rozdzielenia dania na dwa obiady, ale gdzie tam! Zupa zniknęła nie wiadomo kiedy 🙂 Bardzo polecam!
Szczi – rosyjska zupa z młodą kapustą. Wiosenny kapuśniak.
Składniki:
- 3 litry wody
- 500 g mięsa wołowego lub wieprzowego
- 3 pomidory malinowe
- młoda biała kapusta – 500 g
- 3 ziemniaki
- 1 duża marchew
- 1 pietruszka
- plaster selera
- 1 cebula
- 2 łyżki masła
- liść laurowy
- pieprz ziołowy
- sól
- pęczek koperku
- garść suszonych grzybków (jeżeli są akurat w domu)
- ząbek czosnku
Wykonanie:
1. W dużym garnku zagotować wodę, dołożyć umyte i pokrojone w kostkę mięso. Zebrać wytrącającą się pianę. Następnie dołożyć do garnka obrany ząbek czosnku, liść laurowy, sól, pieprz oraz obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory, oraz grzyby. Zmniejszyć palnik i na małym ogniu gotować pod przykryciem, przechodząc jednocześnie do kolejnych czynności.
2. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Dołożyć do garnka.
3. Na patelni rozgrzać masło. Wrzucić posiekaną w plasterki cebulę, marchew, startą na tarce o grubych oczkach pietruszkę oraz seler. Podsmażać 10 minut, następnie dołożyć do garnka. Gotować 20-30 minut, aż składniki będą niemal miękkie.
4. Sprawdzić smak, jeżeli potrzeba – doprawić.
5. Poszatkować kapustę i dołożyć do garnka na samym końcu. Gotować jeszcze 10 minut.
6. Podawać ze świeżym, pachnącym koperkiem, który wspaniale podkreśla cały smak szczi.
Pysznego obiadu! 🙂