Skip to content

Jak zrobić baranka z masła?

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email
Jest to banalnie proste, proste jak budowa cepa. Wystarczy troszkę chęci a warto zwłaszcza jeżeli macie dostęp do wiejskiego masła, takiego “swojskiego”. Ale można też kupić bardzo dobre masło i zrobić samemu. Koszt jednego baranka to około 2 zł. Z przeciętnej kostki 200 gram wychodzą dwa takie barany. Tu zależy dużo od wielkości foremki, moja jest na 70 gram. Używam drewnianej foremki, sprawdza się świetnie od wielu wielu lat, choć już troszkę się wyprężyła przez moczenie i suszenie ale o tym niżej 🙂 Baranek ładnie się formuje, wyciąga i nie odkształca. 

Co będzie potrzebne?

 • foremka do baranka
 • kostka dobrego masła np. 200 gram ( minimum 80%)
 • ziarenka pieprzu oraz listki bukszpanu jako ozdoba
 • garnek z zimną wodą
 • łyżka stołowaWykonanie:


Formę do baranka trzeba namoczyć przez około godzinę w zimnej wodzie. Można wstawić ją także na całą noc do lodówki. Musi dobrze się namoczyć, dzięki temu baranek odejdzie od formy gładko i bezproblemowo.
W każdą połówkę formy dokładnie uciskać masło łyżką. Masło najlepiej by było zimne, wtedy baranka można wyciągnąć z formy chwilkę po jej złożeniu. Jeżeli używamy masła w temperaturze pokojowej, foremkę z nim trzeba wstawić do lodówki na minimum godzinę.
Złożyć formę, docisnąć, wygładzić spód baranka. Moja forma jest już nieszczelna, służy długo, przez co widać już wyprężenie, jednak nowa foremka powinna się idealnie złożyć (fot 3). Warto zwrócić uwagę na to czy się dobrze składa już w sklepie.
Delikatnie otworzyć formę, wyjąć masło. Ozdobić baranka bukszpanem i ziarenkami pieprzu.
Formę umyć i pozostawić do wyschnięcia, pamiętajcie by nie schować jej mokrej bo zapleśnieje.
ps. Z niektórymi foremkami w dołączonej instrukcji podane jest by foremkę natłuścić olejem – jak widać u mnie, nie jest to koniecznością.
Pozdrawiam 🙂
Miłego wieczoru!

2 komentarze

 1. Anonimowy
  27 marca, 2015 @ 8:16 pm

  LISTKI bukszpanu, bardzo ładny baranek:)

  Reply

 2. Magda C.
  9 kwietnia, 2015 @ 9:30 am

  Prześliczny! Jestem zauroczona 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *