Skip to content

Ryż zapiekany z jabłkiem pod budyniem i kruszonką.

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email
Ryż zapiekany z jabłkiem – smak dzieciństwa pewnie wielu z nas 🙂 Tu z budyniem i kruszonką. Świetna ciepła zapiekanka jako dodatek do np. obiadu na bazie zupy, czy po prostu na leniwe popołudnie.
Zależy mi by moje dzieci jadły ciepłe rzeczy, a jak to dzieci – lubią słodkie. Nie powiem, bo nie są niejadkami, ale czasem jak to dziecko – ma gorszy dzień, okres przeziębień u nas trwa w najlepsze. Więc “nie będę jadł” to norma. Taka zapiekanka na pewno jest zdrowsza niż ciasto, pączki a jednak nadal pozostaje tym słodkim posiłkiem, który skusi najgorszego uparciucha. Mój młodszy synek Karol (3,5 l) dzielnie zagniatał kruszonkę, pomagał mi przygotować zapiekankę i tym bardziej nie mógł się doczekać efektu końcowego. Toć to przecież jego danie, jego wykonanie. Maluch dumny skosztował pierwszy kawałek chwaląc się na prawo i na lewo jakim to wspaniałym kucharzem jest, po czym z pełnym brzuszkiem udał się na swoja ulubioną bajkę…  Mama natomiast ogarnęła ten słodki pozostawiony bałagan po małym pracusiu :)…

Ryż zapiekany z jabłkiem pod budyniem i kruszonką.

Składniki (moje naczynie 1,8 l):
  • 2 woreczki ryżu
  • 4 słodziutkie jabłka średniej wielkości
  • cukier waniliowy
  • 2 budynie waniliowe z cukrem – proszek po 40 g
  • mleko 0,5 l
  • cynamon – łyżka stołowa
  • pół kostki masła, 0,5 szklanki cukru i 1 szklanka mąki pszennej tortowej na kruszonkę.
  • cukier według uznania
 
Wykonanie:
Ryż ugotować na sypko. Wrzucić do naczynia luźno, rozdzielić powstałe grudki. Obrać jabłka, pokroić je w drobniutka kostkę. Pomieszać z ryżem, dodać cukier waniliowy. Spróbować czy masa jest wystarczająco słodka z samymi jabłkami, dosłodzić według gustu. Masę przycisnąć na spodzie naczynia ciasno łyżką, by była jak najbardziej zwarta. Posypać obficie cynamonem
Ugotować budyń wg opisu na opakowaniu jednak mleka użyć połowę z zalecanej porcji, czyli na 80 gram proszku odpowiednią ilością będzie 0,5 l. Jeszcze ciepłym posmarować ryż z jabłkami.
Zrobić kruszonkę – masło zagnieść z cukrem i mąką tak by się ładnie kruszyło. W razie potrzeby można dosypać trochę mąki. Dokładnie pokryć nią wierzch zapiekanki.
Wstawić do piekarnika na 30-40 minut – temperatura 180 stopni. Chodzi o to by kruszonka się upiekła, musi nabrać złocistego koloru. Kroić dopiero po lekkim przestygnięciu, po około 15 minutach.

 

Smacznego 🙂
Cieplutko pozdrawiam.

8 komentarzy

  1. Emilia
    1 lutego, 2015 @ 1:34 pm

    Uwielbiam zapiekany ryż, ale nigdy bym nie wpadła na pomysł aby zapiec go z budyniem. Musi być smaczne 🙂

    Reply

    • Katarzyna Rzepecka
      4 lutego, 2015 @ 8:57 am

      Koniecznie spróbuj – budyń na prawdę dodaje dużo w smaku 🙂

      Reply

  2. Anonimowy
    19 lutego, 2015 @ 6:01 pm

    Robiłam dzisiaj pychotka polecam

    Reply

  3. rubajka.pl
    9 kwietnia, 2015 @ 8:40 pm

    Toż samo i ja. Robię ów ryż często, lecz bez budyniu…koniecznie muszę spróbować

    Reply

  4. Anonimowy
    29 lipca, 2015 @ 9:39 am

    Wspaniały przepis – taka lżejsza szarlotka 🙂 Polecam jednak pokusić się o samodzielne zrobienie budyniu, bo jest równie łatwy co "gotowiec"; ale przynajmniej bez zbędnej chemii. Baza: na 500 ml mleka dajemy 2 stołowe łyżki mąki ziemniaczanej, bądź pół na pół pszennej i ziemniaczanej (przy gęstszym budyniu dajemy 4 łyżki mąki). Standardowo większą część mleka zagotowujemy z cukrem i odrobiną masła, a w pozostałej zimnej części rozpuszczamy mąki. Można dodać kakao/cukier waniliowy/esencję 😉

    Reply

    • Anonimowy
      14 stycznia, 2016 @ 10:56 am

      Do Anonimowy- do tego domowego budyniu nie dodajesz żółtek ? Samo mleko z mąką z dodatkiem cukru i masła?

      Reply

  5. Eva
    18 stycznia, 2016 @ 7:48 pm

    Pychaaaaaaaa….. Genialny przepis. A smak – niebo w gębie. Zawsze robiłam ryż z jabłkami tradycyjną metodą, czyli sam ryż z jabłkami i cynamonem. Od teraz to jest mój podstawowy przepis. 🙂 Uwielbiam. I polecam. Ja daję znacznie mniej cukru, bo jabłek i ryżu nie słodziłam w ogóle – dosłownie łyżeczkę cukru wysypałam na sam wierzch. Budynie też gotowałam te bez cukru i na dwie porcje dałam cukru jak na jedną. I dla mnie było i tak bardzo słodkie 🙂

    Reply

    • Katarzyna Rzepecka
      18 stycznia, 2016 @ 8:21 pm

      Dziękuję za rzeczowy komentarz i cieszę się, że przepis przypadł do gustu 🙂 Ciepło pozdrawiam.

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *