Skip to content

Bigos z pieczarek, z pulpetami.

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email
Bigos z pieczarek. Z dodatkiem papryki, ogórka konserwowego i dużej ilości mięsnych pulpecików. Bardzo pyszny, pikantny, sycący, pachnący tradycją i rodzinnym domem. Nie do końca rozumiem to, w jaki sposób pozwoliłam, by ten przepis zapodział mi się kilka lat całkowicie zapomniany. Lubię wspominać ciasto drożdżowe z jeżynami podane w sierpniowy ranek przez babcie, czy kompot z rabarbaru i papierówek gotowany przez mamę na ochłodę lata. Podobnie jest z tym przepisem, pamiętam go od zawsze, taki bigos podawany był w naszym domu szczególnie w chłodniejsze dni.
Kiedyś mówiło się na to danie bigos myśliwski. Jednak tę nazwę chciałabym podpiąć pod garnek pełen leśnych grzybów (mam nadzieję, że w tym roku będzie ich aż za dużo). Na blogu mieliście okazje poznać przepis na bigos tradycyjny z kapusty, na bigos z cukinii, danie gołąbkowe i inne jednogarnkowce a dziś zapraszam po przepis na pyszne danie jednogarnkowe z pieczarkami w roli głównej! 🙂



Składniki:

  • 2 kg młodych, białych i zamkniętych pieczarek
  • słoiczek 0,5 l ogórków konserwowych
  • 2 duże czerwone papryki
  • 2 cebule
  • 1 kg mięsa mielonego z szynki, niezbyt tłustego
  • 2 jajka
  • opcjonalnie bułka tarta do pulpecików
  • słoiczek koncentratu – 200g
  • pieprz, sól, czosnek granulowany, słodka i ostra czerwona papryka w proszku, łyżka majeranku
  • tłuszcz do podsmażania
Wykonanie:
Pieczarki umyć, pociąć na plastry o grubości około 2-3 mm. Wrzucić do dużego garnka, podlać tłuszczem i posolić. Podsmażać aż stracą smak surowizny. Pieczarki powinny puścić wodę – powinno jej być choć na minimum ich pół wysokości. Jeżeli nie puściły wody to trzeba podlać je do połowy wysokości gorącą wodą a jeszcze lepiej – bulionem.

Paprykę umyć, oczyścić z nasion, pokroić w kostkę. Cebulę posiekać w cienkie półksiężyce, natomiast ogórki w kostkę. Podsmażyć te składniki na patelni i dodać do pieczarek.

W tym czasie przygotować pulpeciki. Mięso połączyć z jajkami, i dodać nieco bułki tartej (około pół szklanki), tak by masa była dość zbita. Doprawić solą, pieprzem i czosnkiem – powinny być pikantne. Zwilżonymi dłońmi formować malutkie pulpeciki. Ja podsmażyłam je dodatkowo, jednak już w takiej postaci można je dodać do bigosu, nie powinny się rozpaść. Po ich dodaniu całość doprawić koncentratem, papryką ostrą i słodką, pieprzem, majerankiem i w razie konieczności solą. Gotować około 10 minut by pulpety się ugotowały.

Bigos najlepszy jest po przegryzieniu, wiec warto dać mu na to czas 🙂

Smacznego!!
Pozdrawiam ciepło, Kasia 😉

Instagram /// Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *