Łatwy sposób na kurczaka? Upiecz go w bigosie 😉
Planowałam go zrobić na kwaszonej kapuście, ale podobnie robiłam z pyszną karkówką (tutaj) i dodatkowo przypomniało mi się, że mam jeszcze dwa słoiczki domowego bigosu… Kurczak lubi się zapiekać w pomidorowych smakach, tak samo, jak lubi się z pyszną kapuchą… Tak więc jest – kurczak pieczony w bigosie.
Jeżeli macie w domu bigos albo kupujecie, albo macie ochotę go zrobić – to zerknijcie na ten przepis. Najlepiej mieć bigos przygotowany już wcześniej (wiadomo, wyrzucasz ze słoika i już gotowe), ale warto się pokusić o przygotowanie go nawet tego samego dnia w uproszczonej wersji i podanie z soczystym kurczakiem. Całość jest aromatyczna, delikatna ale wyrazista i idealna na obiad.
Kurczak pieczony w bigosie
Składniki:
- 1 kurczak o wadze ok 1,5 kg
- 2 łyżki oliwy
- łyżka ziół prowansalskich
- sól i pieprz
Około 1,5 kg mokrego bigosu lub:
- 1 kg kwaszonej kapusty
- 2 szklanki rosołu lub wody
- 1 biała cebula
- 1 szklanka suszonych grzybów
- 20 dag wędzonego boczku
- 200 g koncentratu pomidorowego
- odrobina tłuszczu do podsmażania
- liść laurowy
- płaska łyżka majeranku
- łyżeczka słodkiej papryki
- sól i pieprz
Wykonanie:
Kurczaka podzielić na części: odciąć piersi od kości, wyciąć udka i skrzydełka (kości zostawić sobie na rosół lub do innego dania). Oprószyć ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem, a także posmarować olejem. Zostawić drób w tak przygotowanej mieszance na najlepiej całą noc, a minimum godzinę.
Grzyby zamoczyć na noc w wodzie, aby napęczniały. Następnie ugotować je do miękkości w posolonej wodzie i pokroić drobno.
Boczek oraz cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na odrobinie tłuszczu.
Kapustę kwaszoną spróbować – jeżeli wydaje się Wam mocno kwaśna, przelać wodą. Chociaż ja w tym daniu widzę właśnie dość kwaśny bigos 🙂 Włożyć ją go garnka, dolać dwie szklanki rosołu i dodać przyprawy: liść laurowy i sól. Gotować do miękkości, nie odcedzać.
Do kapusty dodać pozostałe składniki, czyli grzyby, podsmażony boczek z cebulką, koncentrat, słodką paprykę, pieprz, w razie potrzeby jeszcze sól. Całość gotować 10 minut. Odstawić.
Bigos przełożyć do naczynia żaroodpornego. Jeżeli nie jest zbyt mokry, dolewamy jeszcze rosołu lub wody – powinien być luźny, by mięsko go piło. Pomiędzy kapustę poukładać kawałki kurczaka.
Danie pieczemy przez godzinę pod przykryciem i kolejne 20 minut bez, by całość się lekko zarumieniła. Temperatura 170 stopni.
Smacznego!