Skip to content

Piankowiec z dżemem.

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email

Piankowiec. Bardzo proste ciasto, na które składa się kruchy spód, dżem i spora ilość słodkich białek, które się krótko zapieka. Całość jest bardzo pyszna, słodka, ale przełamana kwaskowym dżemem. Bardzo puszysta i leciutka jak chmurka. Już nie mogę doczekać się świeżych porzeczek, na razie jednak wykorzystuję zapasy ze spiżarni 🙂 Trzeba zrobić miejsce na nowe produkty. Jednak, kiedy tylko zerwiemy z krzaczków czerwone i czarne owoce, będziemy znów zajadać się tym pysznym piankowcem 🙂

Odkąd znalazłam Piankowca na blogu Candy Company, a było to już chyba rok temu, robiłam go naprawdę wiele razy. Nigdy nie dotrwał do zdjęć, bo smakuje najlepiej na ciepło, chociaż lepiej, by chociaż troszkę przestygł. Oczywiście mój przepis jest ciut inny, bo dostosowałam go pod większą foremkę, ale to nadal coś bardzo podobnego. Jest to bardzo uniwersalne ciasto, pozwalające wykorzystać wiele rodzajów dżemów, ale nie za to pokochałam go najbardziej… Upieczenie piankowca jest świetnym pomysłem, kiedy chcemy wykorzystać białka. A te często nam zostają, prawda?

piankowiec

Piankowiec z dżemem

Tortownica na  mały tort 22-25 cm.

Składniki na spód:

  • 100 g zimnego masła
  • 1 żółtko
  • 2 łyżki drobnego cukru
  • 1 szklanka mąki pszennej

Wszystkie składniki wkładamy do miski, najpierw siekamy, a następnie szybko zagniatamy. Wykładamy ciastem spód formy wyłożonej papierem do pieczenia, mokrą dłonią wygładzamy i nakłuwamy widelcem w wielu miejscach. Wstawiamy do zamrażarki na 15 minut. Wyjmujemy i pieczemy na złoty kolor w 170 stopniach przez około 20-25 minut. Wyjmujemy.

 

Główna część piankowca.

Składniki:

  • nieduży słoiczek dżemu z czerwonej lub czarnej porzeczki (lub inny ulubiony)
  • 10 białek
  • 3/4 szklanki cukru pudru lub drobnego cukru

 

Wykonanie:

Białka wbijamy do suchej metalowej miski lub garnka. Miksujemy najpierw na wolnych obrotach miksera, a dopiero po chwili podnosimy tempo ubijania. Gdy piana do naszego piankowca jest już sztywna, dodajemy stopniowo cukier puder. Całość ubijania powinna zająć nam około 10 minut. Piana naprawdę musi być mocno i długo ubijana, gęściutka jak krem do tortu, by mocno nie siadła (chociaż troszkę siądzie na pewno po wyjęciu z piekarnika).

Na spód wykładamy dżem i szybko przekładamy pianę (nie czekamy po ubiciu). Ciasto wstawiamy do piekarnika w 170 stopni na 10 minut, po tym czasie wyłączmy piekarnik, ale zostawiamy piankowca jeszcze na 10 minut przy zamkniętych drzwiczkach. Wyjmujemy.

Smacznego!

Ps. Wiecie, że kwiaty bzu są jadalne? Są idealną ozdobą do ciast. Korzystajcie, póki kwitną <3

piankowiec

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *