Skip to content

Faszerowana główka kapusty – krok po kroku.

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email
Faszerowana kapusta to prawdziwy rarytas. Nadziać ją można dowolnym farszem, może być to farsz do gołąbków – tradycyjny, pikantny czy np. rybny. Można nadziać też dobrze doprawionym mięsem mielonym i podać z ryżem zasmażanym z pomidorkami koktajlowymi – tak jak podaję w dzisiejszym przepisie. Wybór należy do Was. Niezależnie od tego co włożymy do środka, najważniejszym etapem jest obróbka kapusty. Dlatego zanim przystąpicie do pracy warto zapoznać się z całym przepisem by mieć na uwadze cenne wskazówki. Będziemy rozbierać kapustę na warstwy i składać na powrót do pierwotnego kształtu przekładając ją mięsem 🙂
Składniki:
  • nieduża główka włoskiej kapusty (wybieramy dość luźną główkę, im luźniejsza tym lepiej)
  • 70 dag mięsa zmielonego z łopatki wieprzowej
  • ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
  • 2 jaja
  • pieprz i sól jako przyprawy
  • łyżka masła klarowanego
Wykonanie:

Mięso, czosnek, sól i pieprz oraz jaja wyrobić na jednolitą masę. Mięso musi być pikantne i wyraziste w smaku – straci w wyrazistości podczas pieczenia.

Przechodzimy do kapusty.

Kapustę obieramy z pierwszych twardych liści, jednego zostawiamy na później. Wycinamy głąb.

W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli. Do wrzącej wkładamy kapustę i gotujemy 15 minut. Po tym czasie wyjmujemy na miskę i zostawimy do wystygnięcia. 
Kiedy kapusta jest już na tyle chłodna by dało się z nią pracować to zabieramy się do pracy 🙂 Będziemy odtwarzać kształt główki. Przydatna okazuje się tutaj miska, lub durszlak które są zbliżone wielkością oraz kształtem do główki kapusty. Wykładamy ją dwoma kawałkami folii aluminiowej. Na tyle długimi, by można je zawinąć wokół gotowej już kapusty. Smarujemy folię masłem. 
Z kapusty wykrawamy jeszcze trochę środkowej części, powiększamy wnękę po głąbie tak by miała średnicę około 8 cm. Teraz główkę dzielimy na 4 części. Wyjmujemy z niej warstwy kapusty pamiętając by zachować pierwotny kształt główki. Można wyjąć najpierw większość a potem podzielić na 3 mniejsze części.
Na folię wkładamy odrzucony wcześniej liść (zabezpieczy kapustę przed ewentualnym przypaleniem). Wierzchnią warstwę kapusty wkładamy na miseczkę.

Zanim będziemy przekładać mięsem warstwy kapusty należy sprawdzić czy te środkowe jej części są miękkie. Jeżeli kapusta stawia opór zębom i jest na pół surowa to TRZEBA ją podgotować jeszcze raz przez kilka minut. Środek kapusty w piecu nie dojdzie za wiele i będzie twarda. Upiecze się ale tylko mięso. Wierzchnie warstwy zmiękną natomiast bez problemu.
Następnie przystępujemy do faszerowania. Układamy warstwę kapusty, mięsa, kapusty – i tak do wyczerpania. Powinny nam powstać około 3-4 warstwy.

Kapustę szczelnie zawinąć liśćmi i zamknąć ją we folię aluminiową.

Tak przygotowaną kapustę wkładamy do pieca na 60 minut do temperatury 200 stopni. Wyjmujemy, odwijamy i podajemy polaną masełkiem i z ulubionymi dodatkami. Ja podałam z pikantnym ryżem 🙂
Przepis na ryż z pomidorkami koktajlowymi:
Składniki:
  • ugotowany ryż paraboliczny – 200 g (ugotowany wg przepisu na opakowaniu)
  • 250 g pomidorów koktajlowych przekrojonych na pół
  • łyżka masła
  • płaska łyżeczka kurkumy
  • pieprz ziołowy
  • sól
  • ostra czerwona papryka
Wykonanie:
Na patelni rozgrzać masło, wrzucić ryż, podsmażyć. Dodać pomidory oraz przyprawy.
Smacznego!
Pozdrawiam ciepło,
Katarzyna
Zajrzyj też na Instagram i Facebook.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *