Skip to content

Skubaniec vel pleśniak – kruche ciasto z bezą i owocami.

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email
Skubaniec to bardzo łatwe ciasto, nie wymagające specjalnych zdolności kulinarnych, przy tym bardzo smaczne 🙂 Ja najbardziej lubię z wiśniami, ale daje też śliwki, maliny, jagody – to co aktualnie mam w lodówce. W niektórych rejonach Polski daje się oprócz owoców też orzechy i bakalie. Polecam także i te dodatki 🙂

Skubniec

Składniki:
– 0,5 kg mąki pszennej tortowej – typ 450
– 6 jaj
– kostka do pieczenia (temperatura pokojowa) + łyżka oleju albo smalcu jezeli chcemy by ciasto było bardziej kruche (nie trzeba dawać).
– 3 łyżki drobnego cukru do ciasta
– 1,5 szklanki drobnego cukru do piany z bialek
– cukier waniliowy
– łyżeczka proszku do pieczenia
– 2 łyżki ciemnego kakao
– 0,5 – 1 kg owoców ( powinny być w dużych kawałkach by nie wypuściły zbyt dużo soków, np śliwki tylko przepołowić, wiśnie całe wydrylowane, jabłka w kostkę itp – nie trzemy owoców na tarce)
Wykonanie:
Białka oddzielić od żółtek.
Mąkę, kostkę do pieczenia, olej, 3 łyżki cukru, cukier waniliowy, proszek do pieczenia i żółtka wyłożyć do dużej miski i połączyć ze sobą. Wyrobić ciasto na gładką masę bez grudek. Ciasto podzielić na dwie części, do jednej dodać kakao i dokładnie połączyć.
Blachy nie smarujemy niczym. Skubiemy na nią jasną część tak, by spód był przykryty, na to kładziemy owoce. Następnie skubiemy brązową część.
Na koniec ubijamy pianę z białek i cukru. Piana musi być bardzo gęsta by nie siadła podczas pieczenia i by nie wchłonęło jej ciasto. Najpierw ubijamy białka, później cały czas ubijając powolutku dosypujemy cukier. Masa musi być gęsta, zbita i lekko ciągnąca/kleista. Wykładamy na ciasto.
Skubaniec wkładamy do piekarnika na 40 minut, pieczemy w temperaturze 180 stopni (termoobieg). Jeżeli nie macie termoobiegu to temperaturę należy należy zmniejszyć do 160 i piec chwilkę dłużej.
Smacznego!
 
 

3 komentarze

  1. As
    1 lipca, 2018 @ 6:28 pm

    Skoro to jest skubaniec to dlaczego ani razu nie ma mowy o skubaniu ciasta na kawałki?
    Dlaczego nie ma trzech części ciasta ?
    Mąkę z masłem łączy się poprzez krojenie to nożem.

    Nie podoba mi sie ten przepis ani opis. Musisz jeszcze nad nim popracować. Powodzenia.

    Reply

    • Katarzyna Rzepecka
      1 lipca, 2018 @ 7:53 pm

      As, ależ oczywiście, że jest mowa o skubaniu. Przytoczę cytat z przepisu: “Skubiemy na nią jasną część tak, by spód był przykryty, na to kładziemy owoce. Następnie skubiemy brązową część.”

      A jeżeli chodzi o technikę wyrabiania ciasta – każdy ma swoją, jeżeli Tobie nie odpowiada ten sposób, zrób to ciasto po swojemu 🙂

      Pozdrawiam!

      Reply

  2. Asia
    28 listopada, 2020 @ 4:25 pm

    Znam przepis od lat, robię czasem z trzech części, a czasem tylko z dwóch, żeby na wierzchu była sama piana, zamiast owoców. śmiało można dać dżem, ciacho ponadczasowe, zawsze się udaje ☺️
    Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *