Kaczka potrzebuje czasu – a mięciutkie, rozpadające się pod naporem widelca mięso jest zawsze najsmaczniejsze. Dlatego wolno pieczona kaczka poleca się na święta, gdyż z dodatkiem czerwonej kapusty oraz żurawiny pasuje idealnie nie tylko na niedzielny obiad, ale właśnie na Boże Narodzenie.
Mięso wolno pieczone jest rozkosznie pyszne, po prostu idealne. Takie, jakie zajada się w najlepszych restauracjach, gdzie płaci się nie tylko za składniki, ale także za jakość i czas wykonania. To przepis, w który wkładasz swoje serce. Cieszysz się na samą myśl o efekcie.
Kapusta z żurawiną, którą uzupełniłam dżemem z czarnej porzeczki to także oprócz delikatnego mięsa prawdziwy rarytas. Jest przesmaczna. Mięciutka i słodka z nutą wytrawnego smaku dzięki wermutowi. Idealnie uzupełnia się smakiem z mięsem.
Ta wolno pieczona kaczka to przepis, który pozytywnie zawsze zaskakuje moich gości, bo oprócz tego, że po prostu smakuje rewelacyjnie, to także wygląda niezwykle elegancko. A sama receptura jest bardzo prosta w wykonaniu 🙂
Chciałabym też zwrócić uwagę na naczynie, w którym kaczkę upiekłam. To garnek owalny żeliwny od Chasseur, marki, której od jakiegoś czasu jestem wierna i na którą mam dla Was jeszcze do końca roku specjalną zniżkę. Pewnie część z Was już widziała ją wcześniej, bo wspominałam o niej przy okazji wpisu na grillowane panini. A jeżeli nie i chcielibyście skorzystać, to przypominam, że kończąc zakupy na chasseur.pl z hasłem „katarzynarze” otrzymacie 20% rabatu. Myślę, że przy okazji wybierania prezentów świątecznych, warto o niej pamiętać. Te garnki to zakup na całe życie, a są tak bardzo piękne 🙂
.
Wolno pieczona kaczka z czerwoną kapustą i żurawiną
Wolno pieczona kaczka z czerwoną kapustą i żurawiną – składniki:
- 1 kaczka 2,5 kg
- sól, pieprz,
- 1 główka niedużej czerwonej kapusty
- 3 łyżki suszonej żurawiny
- 200 ml wina czerwonego wytrawnego typu wermut
- 2 łyżki dżemu z czarnej porzeczki
- 2 czerwone cebule
- łyżeczka octu jabłkowego
- oliwa do podsmażenia
Wolno pieczona kaczka z czerwoną kapustą i żurawiną – wykonanie:
Kaczkę oczyścić z wszelkich nieczystości, resztek piór. Wyciąć nadmiar tłuszczu, ja zawsze też wycinam szyję i kuper. Zamoczyć ją na kilka godzin, a najlepiej całą noc w posolonej wodzie.
Następnego dnia kaczkę osuszyć, natrzeć solą i pieprzem. Nie trzeba się bać przesolenia, kaczkę ciężko przesolić. Wykałaczkami pospinać otwory w tuszce. Ułożyć w naczyniu żeliwnym, przykryć pokrywką i wstawić do piekarnika na 2 godziny w 150 stopni.
W tym czasie podszykować kapustę i cebulę na drobne piórka. Podsmażyć przez chwilę na oliwie, aby cebula zmiękła. Doprawić do smaku solą czy pieprzem.
Do rondelka wlać wino, ocet, dołożyć dżem, żurawinę i zagotować. Tak przygotowany sos wlać do kapusty i połączyć.
Po dwóch godzinach pieczenia odkryć kaczkę, odjąć tłuszcz, który wytopił się z mięsa, a włożyć kapustę. Przykryć i dusić jeszcze 1,5 godziny.
Po tym czasie wolno pieczona kaczka jest niezwykle delikatna, mięciutka, a kapusta pełna smakiem. Można ostatnie 20 minut piec bez przykrycia, by mięso się zarumieniło, jednak nie jest to konieczne.
Smacznego!
Sylwia
10 listopada, 2019 @ 12:39 pm
Jak cudny blog. Trafiłam szukając przepisu na kaczkę, ale widze tyle pysznych propozycji – będę korzystać często ☺️
Janka
12 listopada, 2021 @ 1:23 pm
A jakie proporvje solanki?
I w tej solance trzymać kaczkę w lodówce czy poza nią?