Tort orzechowy z orzechów włoskich. Dosłownie. W tym przepisie to orzechy są głównym składnikiem i to one są najważniejsze. Zmielone zamiast mąki pszennej są fundamentem biszkoptu i sprawiają, że ciasto jest aromatyczne, wyraźnie orzechowe i zdrowsze niż tradycyjne biszkopty. Całość przełożyłam kremem mascarpone z ich dodatkiem i przełamałam cierpkim dżemem z czarnej porzeczki.
Wyszło mi naprawdę fenomenalnie. Dawno nie zrobiłam tak pysznego przepisu na ciasto, a uwierzcie (i wypróbujcie), te, które dodaje na bloga, są bardzo dobre. Dawno też nie jadłam tak smacznego tortu – wilgotnego, intensywnego, słodkiego, a jednocześnie wyrazistego.
To mój próbny wypiek na Święta, myślę jednak, że taki torcik sprawdzi się na wiele okazji.
Tort orzechowy z orzechów włoskich (bez użycia mąki pszennej).
Tortownica 23 cm
Tort orzechowy z orzechów włoskich – składniki:
Biszkopt:
- 200 g zmielonych orzechów włoskich
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki kaszy mannej
- pół szklanki cukru trzcinowego
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 jajka
Krem:
- 500 ml schłodzonej śmietany 36%
- 250 g schłodzonego serka mascarpone
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- 8 herbatników
- 70 g zmielonych orzechów włoskich
Dodatkowo:
- kawa do nasączenia blatów biszkoptu
- 2-3 łyżki dżemu z czarnej porzeczki
- orzechy włoskie do ozdoby
Tort orzechowy z orzechów włoskich – wykonanie:
Najpierw przygotowujemy biszkopt.
Rozgrzać piekarnik do 170 stopni (z termoobiegiem). Spód tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Białka oddzielić od żółtek. Suche składniki wymieszać ze sobą. Żółtka wraz z cukrem utrzeć do białości. Dodać do nich łyżka po łyżce suche składniki. Na końcu ubić na sztywno białka i połączyć delikatnie z masą na bazie żółtek. Wylać do tortownicy i piec 30-35 minut – do suchego patyczka. Studzić przy uchylonych drzwiczkach.
Przygotować krem. Śmietanę ubić na sztywno, następnie dodać cukier i kolejno łyżka po łyżce dodawać serek mascarpone. Gdy ser jest wkręcony zmiksować krem z kruszonymi drobno herbatnikami i mielonymi orzechami. Podzielić go na 3 części (dwie warstwy tortu i ubranie całości)
Wystygnięty biszkopt przekroić na 3 części. Każdą z nich nasączyć naparem z kawy.
Tort orzechowy układać warstwami: biszkopt, dżem, krem, biszkopt, dżem, krem, biszkopt. Całość ubrać w pozostały krem i ozdobić orzechami.
Przed podaniem dobrze schłodzić.
Smacznego!
Dumalka
26 października, 2018 @ 9:32 am
W jakim rozmiarze należy użyć blachę?
Dumalka
26 października, 2018 @ 9:33 am
A już widzę – 23 cm 🙂
Katarzyna Rzepecka
26 października, 2018 @ 9:43 am
Tak, dokładnie:)
Maja
26 października, 2018 @ 9:34 pm
świetne ciasto i piękne talerze
Agnieszka
16 listopada, 2018 @ 5:17 pm
czy proporcje sa dobrze napisane? jestem w trakcie pieczenia tego ciasta.. hmmm ale w momencie laczenia bialek z ,,masa´´z jajkami troszne zglupialam gdyz owa ,,masa´´przypomina bardziej bryle zbitego ciasta wiec nie bardzo wiem jak delikatnie wymieszac ja z bialkami jajek :\ no nic..jakos wymieszalam i jest w piekarniku rosnac nie rosnie hihi tak wiec mysle ze nic z niego nie bedzie..czy sie myle i tak wlasnie ma byc?
Katarzyna Rzepecka
16 listopada, 2018 @ 5:29 pm
Tak, ciasto na początku jest mocno zbite, dopiero po dodaniu bialek i dobrym wymieszaniu masa staje się luzniejsza. Ciasto podrasta tylko odrobinę:)
Agnieszka
16 listopada, 2018 @ 5:55 pm
Dziekuje bardzo 🙂 Mam nadzieje ze sie uda.A i jeszcze jedno czy kremem przelozyc dzis jesli ma byc ciacho na jutro?nic sie z nim nie stanie? czy lepiej przed podaniem? 🙂
Katarzyna Rzepecka
16 listopada, 2018 @ 6:37 pm
Jak najbardziej można dziś:) czekamy tylko aż ostygnie.
bvghjmjo
24 grudnia, 2018 @ 1:26 pm
Upiekłam dziś, wygląda pięknie, pachnie smakowicie, czekam tylko aż się schłodzi i “przeje”. Ciasto faktycznie trochę gęste, ale białka dało się wmieszać bez większego problemu, nawet dość wyrosło, ładnie dało sie pokroić na 3 blaty, okruchy pycha 😉 Mąż już mi się pcha do lodówki i pyta kiedy będzie można ukroic:)
Katarzyna Rzepecka
24 grudnia, 2018 @ 7:08 pm
Niezwykle się cieszę, że ciasto przypadło do gustu. Smacznego życzę:)