Skip to content

Jak w domu wykonać Espresso bez użycia elektrycznego ekspresu?

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email
Ten post dedykuje smakoszom kawy 🙂 Ja też bardzo lubię dobrą kawę, choć baristką nie jestem, ale staram się jak mogę by moja kawa była jak najlepsza.
Czy znacie Kawiarkę? Kawiarka, jak sama nazwa mówi, służy do parzenia kawy Espresso. Jest to ekspres niskociśnieniowy podobny do czajnika, w którym kawę możemy przyrządzić na kuchni np. gazowej. Kawiarki są też elektryczne, ale dziś nie o nich. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich urządzeń, z różnych tworzyw. Większość jest dostosowana do każdego rodzaju kuchni. Jeżeli postanowisz kupić to na pewno sprzedawca pomoże coś wybrać, warto dokładnie czytać opisy 🙂 Ja na tę chwilę posiadam ze stali nierdzewnej, ale zamierzam dokupić jeszcze jedną mniejszą kawiarkę ceramiczną. Ceny zaczynają się od około 20 zł na allegro. Majątku nie stracimy prawda?

Ale do rzeczy.

Jak zrobić w niej kawę?

 

źródło zdjęcia – http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a4700d2a60ece89d.html

Moja kawiarka składa się z trzech części.

Dolna część to garnuszek z zaworkiem bezpieczeństwa. Nalewamy tutaj wodę, tak aby woda nie przekroczyła wysokości zaworka, czyli pod niego.

Środkowa część to sitko z lejkiem. Tutaj wsypujemy kawę. Luźno, po brzegi sitka, nie ubijamy jej by się nie spaliła. Można użyć kawy sypanej, już zmielonej. Jednak taka kawa wyjdzie dość mocna.
Jeżeli chodzi o ziarnistą, musimy ją zmielić.

Górna część to zbiornik na gotową kawę. Kawa zbiera się w nim samoczynnie. Pozostawiamy pusty.

A więc skręcamy kawiarkę, stawiamy na małym palniku na wolnym ogniu. Woda w dolnym zbiorniczku zaczyna parować, a kiedy przedostaje się do góry, napotyka opór w postaci sitka z kawą. Następnie skraplająca się para “wchłania” kawę, i wydostaje się do górnego zbiorniczka. Proces nie trwa długo, kilka minut. Jak sprawdzić czy kawa jest gotowa? Możemy zajrzeć czy zbiornik się napełnił, a dodatkowo z zaworka powinna zacząć dmuchać para.

Po zakończeniu pracy z kawiarką, dokładnie ją czyścimy z drobinek.

 

 

 

 

Pozdrawiam, Kasia 🙂

 

7 komentarzy

 1. ladylaura
  12 marca, 2014 @ 12:16 pm

  W Hiszpanii taką kawiarkę mają chyba wszyscy w domach ,przydatna rzecz.

  Reply

 2. gin
  12 marca, 2014 @ 1:31 pm

  Ja się nad taką zastanawiam, może kiedyś… 🙂

  Reply

  • Katarzyna Rzepecka
   12 marca, 2014 @ 4:22 pm

   Jeżeli chodzi o moją – to jedna z tańszych kawiarek, kosztuje mniej wiecej tyle co duże opakowanie kawy np. Nescafe Espresso. A to zakup na lata 🙂 Także jak najbardziej polecam.

   Reply

 3. poproszedokladke
  13 marca, 2014 @ 9:23 am

  kawiarka jest świetna. Najbardziej lubię w lecie parzyć taką kawę, całe mieszkanie wtedy pięknie pachnie…

  Reply

 4. Anonimowy
  3 lutego, 2016 @ 8:10 pm

  Hej, to nie jest espresso. Espresso robi się w ekspresie ciśnieniowym. Kawiarka to przelewowy sposób parzenia kawy. Ale jest pyszna 🙂

  Reply

 5. Anonimowy
  7 marca, 2016 @ 6:33 pm

  Takie małe sprostowanie 🙂
  Przez lejek i dalej sitko z kawą przechodzi woda wypchnięta przez powstałą parę (prosta fizyka), a kawa w sitku powinna własnie być ubita (z umiarem), nie luźna (spokojnie nie przypali się jeśli będziesz pilnować). No i niestety tak nie uzyskasz prawdziwego espresso.
  Pozdrawiam,
  Barista

  Reply

  • Anonimowy
   23 września, 2016 @ 8:22 am

   abc

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *