Szarlotka japońska. Makowiec japoński.
Pod takimi nazwami spotkać można to ciasto.
Co się w nim kryje? Dużo maku i dużo jabłek 🙂 Jest to bardzo prosty wypiek, który musi się udać. Idealny na sezon jesienny i wczesnozimowy.
Ja tę szarlotkę robię w bardzo błyskawiczny sposób, zwłaszcza że teraz to ciacho nadaje się idealnie na co dzień. To znaczy – dodaję gotową masę makową z puszki, zamiast ją przygotowywać tak jak zrobiłabym to w Święta. Wyszukuje puszki oczywiście z bardzo dobrym składem, bo ważne, aby ta masa była gęsta, ale dzięki temu czas przygotowania skraca się nam do kilku minut.
Jak już mamy masę makową, to łączymy ją z tartymi jabłkami np. szara reneta czy antonówki, kaszą manną, jajkami i pieczemy.
Z piekarnika wyjmujemy ciasto, które wspaniale pachnie, a po wystygnięciu jest wilgotne. W wersji odświętnej wierzch można polać czekoladą i ozdobić bakaliami.
Szarlotka japońska. Makowiec japoński.
Szarlotka japońska. Makowiec japoński.
Składniki na tortownice 22-24 cm lub blaszkę 22×22 cm.
- 850-900 g masy makowej
- 5 jaj
- pół szklanki kaszy manny
- 5 średniej wielkości jabłek (najlepsze będą odmiany szara reneta lub antonówka)
- sok z połówki cytryny.
Szarlotka japońska. Makowiec japoński. Wykonanie:
Jabłka obrać, zetrzeć na tarce z grubymi oczkami i skropić sokiem z cytryny. Jeżeli mamy odmianę jabłek, która jest soczysta, należy sok odcisnąć.
Żółtka oddzielić od białek. Żółtka ucierać mikserem kilka minut, aż staną się puszyste i białe. Białka ubić na sztywno.
W misie miksera łączymy masę makową z jabłkami, następnie dodajemy żółtka i na końcu białka. Ważne jest, by masę na tym etapie, kiedy dodajemy jajka, mieszać łyżką. Inaczej białko nam siądzie.
Ciasto wylać na formę z dnem wyłożonym papierem do pieczenia i piec 40 minut w 170 stopniach. Ciasto wkładamy do nagrzanego pieca.
Smacznego!
wedelka
11 października, 2019 @ 3:08 pm
Uwielbiam to ciasto. Ja dodaję do środka jeszcze sporo bakalii. Jest to obowiązkowa pozycja na moim świątecznym stole 🙂