Lahmacun to turecka pizza na bardzo cieniutkim cieście, która pokryta jest mięsem mielonym z różnymi smakowymi dodatkami. Kiedyś, gdy z mężem wybraliśmy się do tureckiej knajpki, chciałam kupić właśnie pizzę lahmacun, żeby popróbować, zanim zrobię własną. Była to knajpka uważana za najlepszą w mieście i miała na swoim liczne nagrody za właśnie tureckie smaki. Wszak, prowadził ją turecki kucharz. Wspomnianego lahmacuna niestety nie było, ale szef kuchni powiedział: “zaraz Ci powiem jak ją zrobić”. Trafił się nam naprawdę sympatyczny człowiek, który zdradził tajemnicę na udaną recepturę rodem z Turcji. Oczywiście podał nam wszystko na oko, ale kwestia przypraw, składników jest tutaj najistotniejsza.
Lahmacun robi się bardzo szybko. Jest to świetna propozycja na kolacje ze znajomymi, czy prosty obiad. Placuszek można zwinąć w rulon i podawać z różnymi ulubionymi warzywami, czy sosami na bazie jogurtu – podobnie jak pszenne tortille.
Jakiś czas temu podawałam też przepisy na łódeczki pide. Obok lahmacuna są kojarzone z włoską pizzą. Zobacz pide z kurczakiem i szpinakiem albo wołowiną.
Lahmacun – czyli cieniutka turecka pizza.
Lahmacun – ciasto:
400 g mąki pszennej (można użyć np. orkiszową)
250 ml ciepłej wody
20 g świeżych drożdży
płaska łyżeczka soli
płaska łyżeczka cukru
mąka do podsypywania.
Do naczynia rozkruszyć drożdże, wlać łyżkę wody, wsypać cukier, połączyć i zostawić na kilka minut, aby drożdże zaczęły pracować. Dodać mąkę, pozostałą wodę i wyrobić na gładkie ciasto. Zostawić do podrośnięcia, a w tym czasie przygotować farsz.
Lahmacun – farsz:
400 g wołowiny lub jagnięciny (lub mieszane)
2 ząbki czosnku
1 cebula
1 papryka
100 g cukinii
ćwiartki cytryny do skropienia gotowego lahmacun
4 gałązki pietruszki
100 ml passaty pomidorowej
łyżka koncentratu pomidorowego
oliwa do smażenia
sól, pieprz, papryka w proszku jako przyprawy.
Na patelni rozgrzać tłuszcz, wrzucić dwa posiekane ząbki czosnku, pokrojone drobniutko: cebulę, paprykę i 3 gałązki natki pietruszki. Gdy zmiękną, dodać mięso i mieszać, aż się rozdrobni. Do podsmażonego mięsa dodać przyprawy, pokrojoną drobno cukinię. Wlać passatę i gotować aż część płynu odparuje. Farsz nie powinien być wodnisty. Na koniec dołożyć łyżkę koncentratu.
Lahmacun – wykonanie:
Ciasto podzielić na 6 części i zostawić na 10 minut do podrośnięcia. Z pomocą mąki rozwałkować je na najcieńszy placek. Na wierzch ciasta nakładać farsz – także robimy to tak, aby nie było go dużo. Powinna to być zbita, ale cienka warstwa.
Lahmacun wstawić do nagranego do 200 stopni pieca i piec 7-8 minut, aby brzegi się lekko zarumieniły.
Gotowe posypać pozostałą natką, skropić sokiem z cytryny i podawać.
Smacznego!
iza
3 września, 2019 @ 1:05 pm
bardzo lubię ;)))
Turczynka
20 lipca, 2020 @ 4:29 pm
Prawdziwy lahamcun robi się z dodatkiem pasty paprykowej i kuminu, cukinia to jakiś dziwny wymysł. Niestety ale Turcy modyfikują swoją kuchnię “pod podniebienia” Europejczyków. Nalepsze tureckie jedzenie (prawdziwe) można znaleźć w niepozornych małych knajpkach o których wcale głośno nie jest. Jeśli chce się Pani zabierać za turecką kuchnię to polecam kanały rodowitych Turczynek na youtube a nie spolszczone przepisy które nadają się szczerze mówiąc do niczego.
Katarzyna Rzepecka
19 sierpnia, 2020 @ 6:20 pm
Zamarynowany z pewnością będzie jeszcze smaczniejszy:)