Skip to content

Man Tou w dwóch wersjach – chińskie bułeczki na parze.

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email

Lubię zachęcać moje dzieci do poznawania i przygotowywania nowych przepisów razem ze mną poprzez ciekawe historie. A o tych bułeczkach jest chińska legenda. Podobno, by armia generała Zhuge Liang mogła przeprowadzić przez rzekę swych ludzi, a  działo się to jeszcze przed narodzinami Chrystusa, zażądano, by ścięto pięćdziesiąt żołnierskich głów. Dowódca Liang jednak przechytrzył ludzi z drugiej strony brzegu, tworząc parowe bułeczki i przepuszczając je przez wodę zamiast prawdziwych ludzi. Po tej strategicznej akcji żołnierze uszli z życiem, dlatego bułeczki stały się bardzo sławne.

Dziś te bułeczki są znacznie mniejsze i sprzedawane zazwyczaj na ulicach, jako poranny posiłek, który można spożywać rękami. Man Tou podaje się samotnie, ale także z różnymi dodatkami np. z warzywami lub faszerowane mięsem, fasolą.

Ja przygotowałam je w dwóch wersjach – bez farszu i z farszem. Oba warte uwagi 🙂

Wybierz swoją wersję, lub przygotuj obie.

 


Man Tou bez farszu

Składniki na około 40 niedużych bułeczek:
⦁ na rozczyn: 50 g świeżych drożdży, pół szklanki ciepłej wody, płaska łyżeczka tartego imbiru, płaska łyżeczka tartej skórki cytrynowej, dwie łyżeczki cukru
⦁ do ciasta właściwego: 4,5 szklanki mąki pszennej 405, łyżeczka soli, 2 łyżki oleju, 2/3 szklanki gorącej wody

Wykonanie:
Składniki na rozczyn umieścić w dużym naczyniu, połączyć ze sobą i odstawić na 10 minut. Po tym czasie dodać pozostałe składniki i wyrobić na jednolitą masę. Ciasto będzie przypominać gęstością ciasto na pierogi – powinno być sprężyste, gęste i odklejać się od brzegów naczynia. Zostawić pod przykryciem na 30 minut, aby podwoiło objętość. Znów przerobić. Ciasto wyłożyć na lekko oprószoną mąką stolnicę i uformować w wałek o grubości 4-5 cm. Pokroić go na kawałki o szerokości 3 cm. Surowe man tou układać nad parą i pod przykryciem parować 8 minut.


 

man tou

 


Man Tou z wieprzowiną

Składniki na farsz i jego wykonanie:

30 dag mięsa mielonego
1 tarta marchew
1 łyżka sosu sojowego
posiekany ząbek czosnku
sól oraz pieprz
oliwa do podsmażenia.

Na patelni rozgrzać oliwę, dodać marchew, czosnek i chwile podsmażyć, aż zmiękną. Dodać mięso, sos sojowy oraz przyprawy. Smażyć chwilę, aby mięso nie było surowe. Zostawić do przestygnięcia.

Składniki na około 20 bułeczek:
⦁ na rozczyn: 50 g świeżych drożdży, pół szklanki ciepłej wody, płaska łyżeczka tartego imbiru, płaska łyżeczka tartej skórki cytrynowej, dwie łyżeczki cukru
⦁ do ciasta właściwego: 4,5 szklanki mąki pszennej 405, łyżeczka soli, 2 łyżki oleju, 2/3 szklanki gorącej wody.

Wykonanie:
Składniki na rozczyn umieścić w dużym naczyniu, połączyć ze sobą i odstawić na 10 minut. Po tym czasie dodać pozostałe składniki i wyrobić na jednolitą masę. Ciasto będzie przypominać gęstością ciasto na pierogi – powinno być sprężyste, gęste i odklejać się od brzegów naczynia. Zostawić pod przykryciem na 30 minut, aby podwoiło objętość. Znów przerobić. Ciasto  na man tou wyłożyć na lekko oprószoną mąką stolnicę i urywać od niego po kawałku kulki, w którą nakładać farsz i zlepić, aby nie wypadł. Odstawić na 10 minut do podrośnięcia.
Surowe bułeczki parujemy 10 minut pod przykryciem.


Czyli – ciasto na man tou jest takie samo, różni się jedynie odrobinę dłuższym czasem gotowania. Jeżeli masz bambusowy parownik – skorzystaj z niego.
Smacznego!

 

3 komentarze

  1. haniaw
    14 grudnia, 2018 @ 11:52 pm

    Cóż na pyszności. 🙂 Kupiłam parowar philipiak całkiem niedawno i szukam inspiracji do gotowania. Zapisuje sobie twój przepis, na pewno skorzystam, bo wygląda zachęcająco.

    Reply

    • Katarzyna Rzepecka
      15 grudnia, 2018 @ 7:04 am

      Bardzo się cieszę:)
      Dobrego dnia!

      Reply

  2. Agata
    22 maja, 2020 @ 6:23 pm

    Jadłam coś takiego raz, w azjatyckiej knajpce (Udon Noodle Bar w Warszawie) chyba się skuszę i zrobię sama jedne i drugie bo smak miały świetny 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *