Skip to content

Dżem wiśniowy – idealny do deserów.

KR-tlo
Print Friendly, PDF & Email

Obok dżemu z czerwonej porzeczki moim ulubionym jest dżem wiśniowy. Nie nadziewam nim pączków jak w przypadku tego pierwszego. Zużywam go także do deserów czy domowych słodyczy, ale w roli gęstego sosu z całymi owocami. Uwielbiam zimą wyciągnąć słoiczek i zjeść z domowym budyniem, kaszą manną lub porcją domowych lodów. Nic tak wspaniale nie podnosi smaku tych potraw jak właśnie dżem wiśniowy. Ten będzie także dobry jako dodatek do galaretki na ciasto zamiast świeżych owoców, choć ja wiśnie do ciast mrożę lub robię w syropie – przepis na syrop jest tutaj.

Jeżeli chodzi o ten dżem wiśniowy, to niestety jest to jeden z tych, które są bardzo czasochłonne. Wiśnie trzeba wydrylować. Ja robię to drylownicą, mam w domu. Jednak jeżeli jej nie masz, możesz użyć po prostu agrafki. Koniec ze zapięciem wsuń w miejsce po ogonku, zahacz pestkę i wyciągnij. Ten dżem jest także jedynym dżemem, do którego używam wspomagaczy typu cukier żelujący. Pilnuję jednak by dodatkiem była pektyna, czyli naturalny składnik żelujący. Dlaczego dodaje cukier żelujący? Z dwóch powodów – jeżeli zrobię wiśnie na samym cukrze to będą straszliwie słodkie. Musiałabym dać tego cukru około kilogram na kilogram owoców, by miał odpowiednią konsystencję. Lubię by miał konsystencję tężejącej się galaretki, tak by można nim było polać deser a pomimo to, by nie był wodnisty. Drugi powód – z takimi dodatkami nie trzeba słoiczków dodatkowo pasteryzować, skraca to znacznie czas przygotowania.

Dżem wiśniowy

Składniki:

  • 2,5 kg wiśni ( waga z pestkami)
  • 1 cukier żelujący 0,5 kg – na 1,5 kg owoców, czyli 1:3
  • 1 szklanka białego cukru
Wykonanie:
Wiśnie umyć, wydrylować. Zasypać cukrem żelującym, odstawić na 4 godziny (chyba że na opakowaniu jest podane inaczej).
Po tym czasie przełożyć wszystko do wysokiego garnka, dodać cukier biały i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 3-4 minuty.
Dżem wiśniowy szybko nakładać do wyparzonych słoiczków ( można je wyparzyć w piekarniku nastawionym na 100 stopni), szybciutko zakręcać. Postawić do dołu zakrętką.
Przechowywać w chłodnym miejscu.
To wszystko 🙂
Smacznego!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *